باقالی جایگزین پسته شد!

ریزش ارزش ریال و افزایش قیمت آجیل و خشکبار نه تنها مصرف این اقلام را بین ایرانی‌ها کاهش داده است که تقلب‌های خطرناکی در این زمینه رخ می‌دهد.
ریزش ارزش ریال و افزایش قیمت آجیل و خشکبار نه تنها مصرف این اقلام را بین ایرانی‌ها کاهش داده است که تقلب‌های خطرناکی در این زمینه رخ می‌دهد.

به گزارش پسته پرس گرچه باغداران پسته می‌گویند که بهای محصول شان در بازار جهانی کاهش داشته است اما صعود قیمت دلار موجب شده که بهای پسته در بازار مصرف کننده داخلی شیب تندی داشته باشد.

مهدی سیف‌الدینی دبیر خانه کشاورز استان کرمان، درباره نرخ فروش پسته امسال به دنیای اقتصاد گفته است که قیمت مدنظر کشاورزان بسته به نوع پسته بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است در حالی که پارسال ۱۰۰ هزار تومان بود.

به گفته این فعال حوزه کشاورزی مصرف پسته در بازار داخلی بیشتر از ۶۰ درصد کمتر شده است و این موضوع باعث شده دپوی پسته کشاورزان زیاد شود.

به گفته او نرخ فروش پسته در بازارهای جهانی حدود ۱۰ دلار است که با احتساب دلار ۳۰ هزار تومانی ۳۰۰ هزار تومان می‌شود اما افزایش قیمت پسته و کاهش قدرت خرید مردم نه تنها باعث شده است که مصرف پسته کاهش داشته باشد که تقلب‌های خطرناکی در این زمینه رخ بدهد.

استفاده از خلال و پودر باقالی در شیرینی و دسرها به عنوان خلال پسته تقلب رایجی است که فعالان بازار شیرینی و شکلات و بستنی به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند برای خرید خلال پسته با این تقلب رایج بسیار مواجه می‌شوید.

این اتفاق اما موجب حساسیت شدید و حتی مرگ بیماران مبتلا به فاویسم می‌شود. بیماران فاویسم به نوعی حساسیت شدید به باقالی مبتلا هستند و این حساسیت موجب کم خونی شدید آنها و حتی مرگ می‌شود.

این اتفاق چند سال قبل خبرساز شد اما فعالان بازار می‌گویند که همچنان این تقلب در بازار وجود دارد و علت آن کاهش شدید قدرت خرید مصرف کننده در بازار آجیل و خشکبار است.