عراق صادرکننده محصولات کشاورزی شد

سخنگوی وزارت کشاورزی عراق، تأکید کرد که این وزارتخانه با تأمین 24 محصول کشاورزی توانسته امنیت غذایی در عراق فراهم کند و افزود که بررسی ها برای صادرات 7 محصول آغاز شده است.
سخنگوی وزارت کشاورزی عراق، تأکید کرد که این وزارتخانه با تأمین 24 محصول کشاورزی توانسته امنیت غذایی در عراق فراهم کند و افزود که بررسی ها برای صادرات 7 محصول آغاز شده است.

به گزارش پسته پرس به نقل از میدل ایست نیوز وی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی عراق گفت که وضعیت کرونا و بسته شدن مرزها موجب تقویت توان تولید کشاورزی عراق شده و تحقق امنیت غذایی برای همه مردم کشور آشکار شده است.

او گفت که عراق با مشکل حمایت از تولید داخلی و حمایت از مصرف کننده و نیز صادرات محصولات خام مواجه است که وزارت کشاورزی از همه صنایع غذایی حمایت می کند اما تاکنون سرمایه گذاری چندانی در این بخش ازجمله در تولید رب گوجه فرنگی صورت نگرفته است.

النایف افزود که مشکل دیگر ناتوانی از کنترل مرزها برای جلوگیری از واردات کالاهایی است که در داخل به اندازه کافی تولید می شود و گفت که به خصوص این مشکل در مرزهای شمالی (اقلیم کردستان) وجود دارد و به زودی جلساتی برای حل این مشکل میان وزارت کشاورزی و مقامات ذی ربط در اقلیم برگزار خواهد شد.

او گفت که عراق می تواند تولیدات کشاورزی خود را افزایش دهد و افزود که در حال حاضر 8 میلیون هکتار زمین قابل کشت در کشور وجود دارد که فقط از 4.2 میلیون هکتار آن استفاده می شود.

وی افزود که عراق در حدود یک ماه 12 هزار و 500 تُن گوجه فرنگی به عراق صادر کرده است و افزود که وزارت کشاورزی با جدیت به موضوع صادرات و تأمین ارز برای کشور توجه دارد.

سخنگوی وزارت کشاورزی عراق تأکید کرد که این وزارتخانه در حال بررسی صادرات 7 محصول کشاورزی ازجمله سیب زمینی و بادمجان است و افزود که اولویت اصلی وزارت کشاورزی تحقق امنیت غذایی برای شهروندان است.

بخش قابل توجهی از جمعیت عراق از راه کشاورزی ارتزاق می کنند و در سال های اخیر دولت های عراق توجهی جدی به این موضوع نشان داده اند.

عراق در سال 2020 برای دومین سال پیاپی در تولید محصولات استراتژیک ازجمله گندم و جو به خودکفایی رسید و توانست مقدار اندکی جو نیز به ایران صادر کند.