نوسان دلار دست‌انداز صادرات پسته

نوسان قیمت دلار برنامه‌ریزی‌ صادرکنندگان پسته را به هم ریخته است. این موضوعی است که تولیدکنندگان پسته بارها به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند که امکان بستن قرارداد طولانی مدت با شرکای تجاری‌ را ندارند.
نوسان قیمت دلار برنامه‌ریزی‌ صادرکنندگان پسته را به هم ریخته است. این موضوعی است که تولیدکنندگان پسته بارها به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند که امکان بستن قرارداد طولانی مدت با شرکای تجاری‌ را ندارند.

به گزارش پسته پرس در هفته‌های گذشته دلار در صرافی ملی حتی تا کانال 20 هزار تومان عقب‌نشینی کرد اما ظرف مدت کوتاهی دوباره قیمت آن به مرز 24 هزار تومان رسید.

این در شرایطی است که در مقاطعی از ماه‌های گذشته بهای دلار تا 30 هزار تومان هم رسیده بود. این نوسان شدید قیمت دلار در کمتر از یکسال گذشته در حالی رخ می‌دهد که عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی گفته است که قیمت دلار به زیر 20 هزار تومان می‌رسد و پیش از او حسن روحانی، رییس جمهوری گفته بود که با آزاد شدن منابع بلوکه ایران، بهای دلار تا 15 هزار تومان کاهش خواهد داشت.

با این وجود فعالان اقتصادی معتقدند که قیمت دلار هر عددی که است باید ثبات داشته باشد تا فعالان تجاری بتوانند برمبنای آن برنامه‌ریزی کنند.

علی قاسمعلی‌زاده، عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران به پسته پرس گفت که نوسان مداوم قیمت ارز و تغییر دایمی مقررات ارزی موجب شده است که صادرکننده پسته نتواند قرارداد بلندمدت با شرکای خود ببندد و همین مساله باعث گرفتاری صادرکنندگان پسته و افزایش هزینه‌های آنها شده است.

حسین سلیمی، رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق ایران هم با تایید این موضوع به پسته پرس می‌گوید با تغییر مداوم نرخ ارز ریسک معامله با ایران برای شرکای خارجی زیاد شده است و آنها حاضر نیستند زیر بار این ریسک بروند.

او ادامه می‌دهد که ایران نه به FATF ملحق شده است و نه عضو سازمان تجارت جهانی است. از آن سمت هم تحریم است و هم دایم با نوسان نرخ ارز مواجه است و تمام این موارد صادرکننده ایرانی را به یک شریک تجاری پرریسک تبدیل می‌کند. بنابراین در بازارهای جهانی صادرکننده ایرانی به راحتی جایگزین می‌شود.

سلیمی تاکید می‌کند که حتی اگر دولت بنا دارد قیمت دلار را به 50 هزار تومان برساند، حرفی نیست منتها قیمت را ثابت نگه دارد! چرا که در این شرایط برنامه‌ریزی دشوار است و فعالان اقتصادی نمی‌دانند که قراردادهای خود را چند ماهه و با چه ش