چرا پسته پرس؟

سردبیر «پسته پرس» از اهداف، ماموریت، ضرورت تولید محتوای رسانه‌ای در قالب وبسایت پسته پرس می‌گوید.
سردبیر «پسته پرس» از اهداف، ماموریت، ضرورت تولید محتوای رسانه‌ای در قالب وبسایت پسته پرس می‌گوید.

علی شاکر

سردبیر پسته پرس

یکی از تصاویر شاخص از جغرافیا و فرهنگ ایران، پسته خندان است. محصولی که با وجود تمام تحریم‌ها، محدودیت‌های زیست‌محیطی و موانع اقتصادی هنوز دومین کالای مهم غیرنفتی و استراتژیک کشور محسوب می‌شود.

اما به نظر می‌رسد چنین کالای ارزشمندی بیشتر از این‌ها می‌بایست مورد توجه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران قرار می‌گرفت. اینجاست که یکی از مهمترین مباحث حوزه رسانه، یعنی «روزنامه‌نگاری تخصصی» خودنمایی می‌کند.

اینکه روزنامه‌نگار بتواند به مانند یک کارشناس در حوزه‌ای تخصصی عمل کند. اگر هم به اندازه یک پزشک متبحر نیست،‌ دست‌کم بتواند نظرها و پیشنهادهای او را به‌درستی و دقت منتقل کند.

از این رو، چند تن از روزنامه‌نگاران حوزه کشاورزی گرد هم آمدیم تا هم در این حوزه بیشتر بخوانیم و یاد بگیریم و هم بتوانیم به طور خاص درباره محصولی محتوا تولید کنیم. محصولی که علاوه محدودیت‌های اقتصادی با برندینگ به‌روز و چندان مناسبی مواجه نیست.

البته خوب می‌دانیم که رسانه یکی از بازوان ساخت برند پسته ایرانی است. با این همه تلاش در زمینه قدرتمندتر کردن این بازو می‌تواند مفید باشد. پس وبسایت و رسانه‌های اجتماعی پسته پرس را تاسیس کردیم.

 «پسته پرس» رسانه‌ای مستقل و هدف آن انعکاس اخبار مرتبط با صنعت کاشت، داشت، برداشت و همچنین کسب‌وکار صادرات و فروش پسته در ایران و جهان است.

سعی ما این است که با کمک تکنیک‌های نوین روزنامه‌نگاری بتوانیم اطلاعات دقیق، صحیح و به‌روز در اختیار پسته‌کاران و پسته‌یاران (اعم از فعالان عرصه ضبط، صادرات و فروش و…) بگذاریم.

 پسته محصولی استراتژیک در ایران محسوب می‌شود که معمولاً بیشترین درآمد صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص می‌دهد. با این همه، این صنعت در ایران همچنان با رویکردی سنتی مدیریت می‌شود. از این رو، اطلاع‌رسانی دقیق و تخصصی در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

خط‌مشی پسته پرس

قصد «پسته پرس» فراهم آوردن میدان برای ابراز دغدغه‌ها و چالش‌های همه‌ اهالی صنعت پسته در ایران است.

«پسته پرس» رسانه‌ی هیچ سازمان، شرکت، وزارتخانه، دسته یا گروهی سیاسی یا غیرسیاسی نیست و در این راه سعی می‌کند در گزارش‌های خویش اصل توازن را رعایت کند.

«پسته پرس» به دنبال رقابت با هیچ کدام از فعالان رسانه‌ای یا رسانه‌های تخصصی این حوزه نیست، بلکه خوب می‌داند به دلیل وسعت کار، برای همه ما امکان خدمت به صنعت پسته کشور وجود دارد.

«پسته پرس» در گزارش‌ها و تحلیل‌های خویش جانب هیچ‌کدام از گروه‌های سنتی عرصه‌ی صنعت پسته را نمی‌گیرد و تنها بستری برای انعکاس دیدگاه‌های مختلف است.

 چرا باید «پسته پرس» را دنبال کنیم؟

یکی دیگر از اهداف «پسته پرس» فراهم آوردن زمینه‌ای برای فهم متقابل میان کشاورزان و صادرکنندگان پسته در ایران است. از این رو، ضمن آشنا کردن کشاورزان با چالش‌های فروش و صادرات پسته، می‌خواهیم صادرکنندگان و فروشندگان را نیز با دغدغه‌های کشاورزان آشنا کنیم.

بی‌گمان این تعامل سرآخر به نفع کشاورزان و صنعت پسته کشور تمام می‌شود. از این نظر «پسته پرس» سعی می‌کند از متخصصان با تجربه‌‌ حوزه‌ صادرات پسته کمک بگیرد.

همچنین پسته پرس با استفاده از انواع مختلف محتوا (اعم از گرافیک اطلاع‌رسان، موشن‌گرافیک، فیلم، صدا و متن) کشاورزان صنعت پسته را با راه و چاه صادرات این محصول آشنا می‌کند. به این ترتیب این کشاورزان می‌توانند «صادرکننده‌ محصول خود» باشند.

 یکی از ماموریت‌های پسته پرس انعکاس قیمت روزانه‌ این محصول است. بنابراین از مراجع مختلف قیمت‌دهی استعلام می‌کنیم و تنها انعکاس‌دهنده قیمت‌های بازار هستیم و قصد ما تعیین قیمت برای بازار پسته نیست.

 سعی ما این است که با کمترین کلیک و با سرعت تمام،‌ پسته‌کاران و پسته‌یاران از قیمت این محصول با خبر شوند.

«پسته پرس» از هر نوع تحلیل و مقاله‌ی روز در زمینه‌ی کشاورزی و کسب‌وکار مرتبط با پسته استقبال می‌کند و اینجا محل انعکاس مطالب و دغدغه‌های شماست.