گرفتاری‌های پسته ایران در اوراسیا

پسته ایران نتوانست از ظرفیت‌های اقتصادی اتحادیه اوراسیا استفاده کند. این نکته‌ای است که فعالان اقتصادی به آن اشاره می‌کنند و از چالش‌های صادرکنندگان ایرانی برای استفاده از ظرفیت اوراسیا می‌گویند.
پسته ایران نتوانست از ظرفیت‌های اقتصادی اتحادیه اوراسیا استفاده کند. این نکته‌ای است که فعالان اقتصادی به آن اشاره می‌کنند و از چالش‌های صادرکنندگان ایرانی برای استفاده از ظرفیت اوراسیا می‌گویند.

به گزارش پسته پرس اواخر هفته گذشته نشست بی حاصل ایران و سفرای کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در شرایطی انجام شد که ایران در سالهای گذشته کمترین میزان تجارت منطقه‌ای را در بین کشورهای عضو این اتحادیه داشته است.

این در شرایطی است که کشورهای عضو این اتحادیه به دلیل نزدیکی به چین و اروپا به عنوان دو مقصد صادرات پسته ایران می‌توانستند نقش مهمی برای کاهش هزینه صادرکنندگان پسته داشته باشند.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا زاییده تفکر نورسلطان نظربایف، رییس‌جمهوری قزاقستان است که ایجاد بلوک تجاری منطقه‌ای را پیشنهاد داد و سرانجام موجب شکل‌گیری یک پیمان منطقه‌ای بین بلاروس، قزاقستان، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان شکل گرفت.

صرف نظر از بازار 500 میلیون نفری اوراسیا مهمترین امتیازی که این اتحادیه برای ایران دارد تعرفه‌های گمرکی صفر است اما ایران تاکنون نتوانسته از پتاسیل‌های تجاری این اتحادیه استفاده کند و در حال حاضر صادرکنندگان پسته برای آنکه محصول خود را به چین صادر کنند ناچارند که از طریق کشورهای واسطی مانند افغانستان، ترکیه و یا هنگ‌کنگ این کار را انجام دهند تا مشمول تعرفه‌های تجاری سنگین چین برای واردات از ایران نشوند.

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصاد به پسته پرس می‌گوید که ظرفیت اوراسیا برای دور زدن تحریم‌های ایران بسیار قابل توجه است. به ویژه در زمینه حمل و نقل و دسترسی ایران به بازارهای هدف مانند چین و اروپا اما این ظرفیت‌ها متاسفانه در ایران چندان جدی گرفته نشده‌اند.

در همین زمینه و در همایش تجاری اوراسیا که با حضور سفرای کشورهای عضو و اتاق بازرگانی ایران و متولیان وزارت صنعت برگزار شده بود، کشورهای عضو اتحادیه بزرگترین مشکلات مبادله با ایران را مشکلات نقل و انتقال پول و تصویب نشدن FATF در ایران دانستند و به عدم الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی اشاره کردند.

آنها همچنین به موضوع تحریم اشاره کرده و گفتند که حتی برای تهاتر کالا به کالا با محدودیت‌های تحریمی مواجه هستند.